
Mukavaa yhdessä tekemistä iäkkäille taloyhtiössä
Tässä on Reino. Reino haluaa vähentää Korsholmantien asukkaiden yksinäisyyttä toteuttamalla mukavaa yhdessä tekemistä taloyhtiössä. Hän on koronavuoden aikana järjestänyt säännöllisiä tapaamisia ulos.
Vapaaehtoisten muodostama verkko ei aina ole näkyvä, sillä se on solmittu aineettomasta välittämisestä ja inhimillisyydestä. Tämä verkko kannattelee kaikkein heikoimmassa asemassa olevia mutta myös meitä muita – kukaan meistä ei halua elää maailmassa, josta putoaa läpi.
Vapaaehtoisten työtä tarvitaan: Yli 400 000 iäkästä asuu yksin ja määrä kasvaa edelleen. Ilman vapaaehtoisia TaloTsemppareita monen päivät olisivat tylsiä ja tyhjiä. Kiitos Reinolle ja muille 150 TaloTsempparille, joista osa toimii viikoittain ja osa satunnaisesti!
Jos haluat olla rakentamassa parempia vanhuuspäiviä, ilmoittaudu Ikäinstituutin TaloTsemppari-valmennukseen. Lisätietoa
#SuomiVälittää #FinlandBryrSig #YhdessäKotikulmilla
Kuva: Outi Mustonen