
Vertaistreffejä allergikoille ja astmaatikoille
Tässä on Emma. Emma haluaa, ettei kukaan allerginen tai astmaatikko jäisi yksin sairauksiin liittyvien hankalienkin ajatusten kanssa, vaan löytyisi tasapainoinen arki sairauksien kanssa. Emma toimii Allergia-, iho- ja astmaliiton somelähettiläänä, paikallisyhdistyksen aktiivina ja verkkovertaistreffien vetäjänä. Hän tuo somessa esiin omaa arkeaan sairauksien kanssa sekä mahdollistaa vertaistreffeillä tuen muille allergisille ja astmaatikoille. Viime vuonna vertaistreffit tavoittivat 600 osallistujaa.
Vapaaehtoisten muodostama verkko ei aina ole näkyvä, sillä se on solmittu aineettomasta välittämisestä ja inhimillisyydestä. Tämä verkko kannattelee kaikkein heikoimmassa asemassa olevia mutta myös meitä muita – kukaan meistä ei halua elää maailmassa, josta putoaa läpi.
Vapaaehtoisten työtä tarvitaan: Suomessa noin joka toista koskettaa astma, allergia tai atooppinen ihottuma. Tiedon ja vertaistuen avulla jokainen voi löytää oman tapansa elää sairauden kanssa hyvää arkea.
Kiitos Emmalle ja sadoille muille Allergia-, iho- ja astmaliiton vapaaehtoisille! Jos haluat olla mukana tekemässä hyvää arkea allergisille, astmaatikoille, ihotautia sairastaville tai palovamman kokeneille, lähde mukaan vapaaehtoiseksi! Lisätietoa
#SuomiVälittää #FinlandBryrSig